Aktuálny čas je 28 Júl 2017, 08:53

Duplieren

Duplieren

Poslaťod Petr Weber » 19 Feb 2013, 15:26

Ahoj. Asi bych se nejprve představil. Jsem Petr Weber z Plzně a jsem členem mladé šermířské skupiny Militia Decadentis. Kunstu se věnuji tři roky. Vím, že technika duplieren patří mezi základy Lichtenauerovo učení, ale na rozdíl od mutierenu (Který už si troufám tvrdit umím ve sparingu efektivně nasadit) s ním stále nejsem spokojen. Tak doufám, že nechci řešit něco nekorektního - Velmi nerad bych uroveň tohoto fora stahoval dolu. Text praví:
Item daß dupliren treib also wann er dir
oben zu hawet von seiner rechten achseln
So hawe auch von deiner rechten
mit Im gleich starck oben ein zu dem
kopffe Versetzt er den hawe mit sterck so
far auf bald mit den armen und stoß mit
deiner lincken hant deinen knauff untter
deinen rechten arm unde slag In mit der
langen schneiden auß gecreutzten armen
hintter seiner swertz klingen auf sein kopff
(mistr Lew)
Přímo při sek proti seku a následného dvojení mi velmi málo kdy vychází načasování. Při sparingu se mi duplieren daří nasadit, když se k soupeři dostanu do těsnější blízkosti. Jak je tvrdý (zabejčený) snažím se vůči němu na čepeli neustále vyvíjet tlak, abych jej v této pozici udržel, než dojde k zdvojení a udeření za jeho čepelí. Postavením svého těla se vůči jeho tělu dostávám do pravé i levé strany – zaleží na tom, jak reaguje na vazbu. Problém je v tom, že úder z mého duplierenu nemá příliš velkou razanci a také že ona situace by se dala mnohem snadněji a efektivněji (s ohledem na problém s razancí) řešit technikou snappen. Tudíž jsem přesvědčen, že něco dělám špatně neb Lichtenauer neefektivní věci neuvádí. Děkuji za každou reakci :)
Obrázok užívateľa
Petr Weber

Skupina: Fecht Kunst Urquell

Re: Duplieren

Poslaťod Anton Kohutovič » 19 Feb 2013, 15:34

Ahoj.
Relativne kratka vzdialenost je naozaj nutnost. Aj tlak ako pises je potrebny. Pri duplieren u nas nechodime vpravo, iba priamo, alebo vlavo. Razancia sa da celkom dobre dosiahnut tym, ze pocas tlaku na zlomok sekundy uvolnis, vtedy hodis hlavicu popod pravu ruku a jeho mec sklzne tebe do priecky, cim ti este prida razanciu.

Neviem si predstavit ten schnappen, lebo pre schnappen by som predpokladal, ze ma super nizsie ruky. Pri duplieren ich ma hore. Duplieren sa teda da vykonat naozaj silno. U nas je najvacsi problem v tom, ze sa jednoducho robi na neho prelomenie.
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
Obrázok užívateľa
Anton Kohutovič
Administrátor

Skupina: Trnavský šermiarsky cech

Poslaťod Ondra Adámek » 19 Feb 2013, 17:21

Nechci aby to vypadalo, že odpovídám na něco jiného, nicméně bych chtěl připomenout věc, která se mi v interpretaci kunstu mnohokrát vyplatila. Lépe než přistupovat k technikám typu: "mám techniku a co teď s ní?" je metoda "kterou situaci potřebuji řešit a bez této techniky ji řešit neumím". Zejména u Lichtenauerova dlouhého meče, kde se duplicita prakticky nevyskytuje je podle mě 100 pro účinná.

Pak tedy, když danou situaci vyřešíš lépe schnappen, duplieren k tomu nepotřebuješ.

Jinak Schnappen se dle mého používá na situaci, kdy tvojí čepel stlačil shora dolů či na ni takto dopadl, ty jsi pod ním a on míří hrotem do strany vedle tebe(to znamená odkrytá je horní strana)
Duplieren řeší naopak situaci, kdy soupeři bojují o střed, mají meče (zhruba) v prostřed mezi sebou a žádné zjevné odkrytí není. Pokud je ve vazbě silný, tak si ho vytvoříš odkrytí pomocí duplieren. Za jeho mečem.

To jak má vysoko ruce s polohou čepele samozřejmě souvisí, leč není to podle mě zásadní.
Ondra Adámek

Skupina: Indes - škola šermu

Poslaťod Petr Weber » 19 Feb 2013, 19:47

Děkuji za odpovědi brzy na tréninku vyzkouším. Pokud tě správně chápu: podobným způsobem dělám techniku bis stercker. Akorát tu logicky nasazuji při větší vzdálenosti od soupeře a při uvolnění tlaku vysloveně zavazuji jeho slabou část. K tomu schnappenu při střetu nahoře – jak na mě soupeř vyvíjí tlak opět na zlomek času povolím. Tím se mi otevírá výše zmíněná situace, pro niž se hodí schnappen, čemuž dopomáhám úderem hlavice do soupeřovo rukou a následuje sek do hlavy – nevím možná tu techniku špatně interpretuji ale podle mých zkušenosti ze sparingu je tuto provedení dost funkční. Navíc se hůře kazí nežli duplieren. A i to byl jeden z důvodů, proč považuji své duplieren za špatné včetně výše zmíněné duplicity.
Obrázok užívateľa
Petr Weber

Skupina: Fecht Kunst Urquell

Poslaťod Ľubomír Orenič » 20 Feb 2013, 17:59

Mne sa Duplieren robí lepšie zľava, či už po Abnemene alebo po Verzuckte na lakeť. Zprava Duplieren nerobím, preferujem prechod do zápasu. Pri Duplierene sa necítim istý. Ak už z nejakého dôvodu nechcem zápasiť, tak sa v Bindene s posunom naviažem s krátkym ostrím. Tak sa dostaneme na šterk a ja ho krátkym ostrím ohrozujem na hlave, preto je nútený vytláčať meč do strany. Ale nie toľko aby som mohol urobiť Abnemen tak sa tam dá urobiť Duplieren. To, že som naviazaný krátkym ostrím mi umožňuje udrieť Duplieren s dostatočnou silou. Je nutné mať dobrí Fulen-Indes, lebo pravý Duplieren sa Bruchne ľahšie ako ľavý. Aj pravý Wind nerobím po seku ale až pri Bindene, kedy sú naše meče dobre zviazané a môžem súpera dobre prečítať ako pôsobí na moju čepeľ.
Obrázok užívateľa
Ľubomír Orenič

Skupina: Sigismund

Poslaťod Kamil Hozák » 26 Feb 2013, 15:04

Taky mám poměrně nízkou úspěšnost při pravém duplu. Používám ho ale "s druhou intencí", pouze dupel započnu a pak útočím do vyprovokované reakce soupeře, tedy abnehmen do jeho rozšířeného krytu, mutieren na jeho bruch na dupel, nebo schnitt proti krone.
Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si ho. - Ježíš Nazaretský, Lukáš 22:36
Obrázok užívateľa
Kamil Hozák

Skupina: Pardubický spolek šermířský

Späť na Dlhý meč

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť